Hidrojen Peroksit


Hidrojen Peroksit %50 kâğıt sanayinde kâğıtların beyazlatılmasında, tekstil sektöründe kumaşların ağartılmasında kullanılır. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır. Hidrojen Peroksit’in kullanıldığı yerler: Sanayide Hidrojen Peroksit’in geniş bir kullanım alanı vardır, %3 peroksit çözeltisi mikrop öldürücü olarak kullanılır ve buna halk arasında oksijenli su denir. %3-6'lık çözeltisi saçları sarartmakta kullanılır. %30 peroksit çözeltisine Perhidrol denir ve kimya laboratuvarlarında, elektronik sanayisinde kullanılır. %30-50 arasındaki konsantrasyonlar tekstil sanayisinde pamuklu kumaşları beyazlatmak maksadıyla kullanılır. Arıtmalarda koku giderici olarak kullanımı vardır. Hidrojen Peroksit kullanan sektörler maden sektörü, metalürji sektörü, kozmetik sektörü, ilaç sektörü, gıda paketleme sektörü, atık su arıtmada, tekstil sektörü, kağıt üretim sektörü ayrıca halk arasında Hidrojen Peroksit’in %3 lük çözeltisi kullanılarak özellikle bireysel hijyende ve mutfaklarda yapılan bazı ilginç temizlik yöntemleri mevcuttur.


Hidrojen Peroksit içeren (%3) su ile cildinize birkaç kez sprey yaparak kuş kenesinden kurtulabilirsiniz. Hidrojen Peroksit ile yemek sodasını karıştırarak çaydanlık ve tavalarınızı temizleyebilirsiniz. Bu karışımla ovalayın ve bir süre bekleyin. Sonra gelip silerek temizleyin. Eşyalarınız daha parlak ve temiz görünecek. Aynalarınızı yüzde ellisi Hidrojen Peroksit olan suyla temizleyebilirsiniz. Kurumuş mürekkep lekelerinden (özellikle ıstampalardaki) kurtulmak bazen zor olsa da neyse ki Hidrojen Peroksit yardımınıza hazırdır. Peroksitli su ile silebilirsiniz. Yaraların temizlenmesi, Hidrojen Peroksit’in en yaygın kullanım alanıdır. Namı diğer oksijenli su.


Mutfakta mikrop ve bakterilerden arındırmak için doğrama tahtalarının Hidrojen Peroksit kullanarak temizlenmesi mümkündür. Yeşil sebzelerin üzerinde kalan bakteri ve mikropları %3’ü Hidrojen Peroksit (Perhidrol) olan su ile temizleyebilirsiniz. Zamanla kaşıklarda ve kepçelerde oluşan kötü kokulardan kurtulmak için kaşık ve kepçelerinizi hazırladığınız Hidrojen Peroksitli sıcak su karışımında temizleyebilirsiniz.


Hidrojen Peroksitli su karışımı tekrarlayan mantar enfeksiyonları için antiseptik olarak kullanabilirsiniz. Bin mililitre kadar suyun içine bir çorba kaşığı Hidrojen Peroksit ilave ederek lavman olarak kullanabilirsiniz. Ev eşyalarınız zamanla lekelenir kirlenir. Oturma ve yatma ekipmanlarından (minder ve döşeklerdeki) lekelerden kurtulmak için kirli bölgeyi yüzde ellisi Hidrojen Peroksit olan su kullanarak sprey yapın. Hidrojen Peroksit’in detoks olarak kullanımı da mümkündür. Sıcak suyun içine %3’ü Hidrojen Peroksit olan iki litre su ekleyip emilmesi için 20 dakika beklemek detokslu banyo sağlar. Bir miktar su ile bir miktar %3 lük Hidrojen Peroksit’i karıştırıp sprey olarak kullanmak atletlerin ayaklarını tedavi edebilir. Bu uygulamalar uzman kişi ve doktor gözetiminde yapılmalıdır. Yeteri kadar %3’lük Hidrojen Peroksit ve yemek sodasını karıştırarak diş macunu olarak kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar uzman kişi ve doktor gözetiminde veya tavsiyesinde yapılmalıdır. Diş fırçalarının temizliği için; %3’ü Hidrojen Peroksit olan suyla diş fırçasını dezenfekte etmek mümkündür. Dişleri beyazlatma için %3’ü Hidrojen Peroksit olan suyla her gün çalkalayarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Yutmayın ve sıvıyı tükürdükten sonra ağzınızı bol suyla çalkalayın. Bu uygulamalar uzman kişi ve doktor gözetiminde veya tavsiyesinde yapılmalıdır. Diş ağrılarını dindirmek için günde iki kere ağzınızı Hidrojen Peroksit ile çalkalayabilirsiniz.


Sterilizasyon için; bulaşık makinesine 50-60 gram %3’lük Hidrojen Peroksit koyarak bulaşıkların sterilize olması sağlanabilir. Ağız bakımı ve dişlerin temizliği için; bir miktar su içine bir miktar Hidrojen Peroksit katarak ağız bakım suyu olarak kullanabilirsiniz. Ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bu uygulamalar uzman kişi ve doktor gözetiminde veya tavsiyesinde yapılmalıdır. Mutfaklardaki tezgahlarınızın üzerini %3 lük Hidrojen Peroksit ile spreyle yere beş altı dakika bekletin sonra da silin. Perhidrolü hazneye döktükten sonra fırçalamadan önce 20-30 dakika bekleyerek tuvaletlerinizi de temizleyebilirsiniz. Hidrojen Peroksit’in %3 lük çözeltisini buzdolabınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Sprey olarak sıkıp emilmesini bekleyin, sonra temizce silin. Bu işlem buzdolabınızı sterilize eder ve bakterileri öldürür. Perhidrolü bulaşık makinenizi temizlemek için sprey olarak sıkın ve emilmesini bekleyin. Sonra bulaşıkları yerleştirip makinenizi çalıştırın.


Peroksit ile küflerden de kurtulabilirsiniz. Küflü yerleri Hidrojen Peroksitli suyla silin. Peroksit ağartıcı malzeme olduğu için beyaz giysilerin üzerine bir miktar dökerek beyazlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Yer temizliğinde yarım fincan %3’lük Hidrojen Peroksit’i 4 litre sıcak suyla karıştırarak kirli zeminleri temizleyebilirsiniz. Yerleri bu karışımla silin, durulamaya gerek bile kalmasın. Beyaz tül perde ve örtülerinizdeki sararmalardan kurtulabilirsiniz. Bir kabı soğuk su ve %3’lük iki fincan Hidrojen Peroksit ile doldurun içine bastırın. En az bir saat bekletin. Soğuk suyla durulayıp açık havada kurumaya bırakın. Yarım litre %3’lük Hidrojen Peroksit ile 4 litre suyu karıştırıp makinenize koyduktan sonra çalıştırarak buhar makinenizi temizleyebilirsiniz. Islak zeminlerdeki ve duş perdelerindeki küf ve sabun lekelerinden kurtulmak için küflü zeminleri Hidrojen Peroksit ile temizleyebilirsiniz. Duş perdelerini makinede 1 fincan %3’lük Hidrojen Peroksit ve normal deterjan koyarak yıkayın.


Balık akvaryumlarını mantarlardan kurtarmak için Hidrojen Peroksit ile temizleyebilirsiniz. Daha beyaz ve daha parlak tezgâh ve duvarlar için Hidrojen Peroksit’i kullanabilirsiniz. %50 si normal kireçsiz su, %50 si %3’lük Hidrojen Peroksit olan sıvıyla camlarınızı temizleyebilirsiniz. %50 si oksijenli su (%3’lük Hidrojen Peroksit) olan sıvıyla evinizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Fakat halılarınıza dikkat edin çünkü ağartıcı görevi görecektir. %50 si Hidrojen Peroksit olan sıvıyla kaşıklarınızı temizleyebilirsiniz. Mikrop ve bakterilerden kurtulmak için 10 dakikalığına kaşıklarınızı sıvının içine koyun. Daha sonra iyice durulayın. Hidrojen Peroksit ile spreyleyerek kurumaya bırakarak çocuklarınızın oyuncaklarını sterilize edebilirsiniz. Bitkilerin yarım fincan Hidrojen Peroksit’i yaklaşık 4 litre suyla karıştırıp spreyleyerek bitkilerinizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Tırnak mantarlarına karşı yarısı Hidrojen Peroksit olan suyu tırnaklarınıza günde 10 dakika emdirerek tırnak mantarlarından kurtulabilirsiniz. Bir fincan suya 1.5 çorba kaşığı Hidrojen Peroksit katıp tohumlara emdirerek onları daha hızlı çimlendirebilirsiniz. Kaşıklardaki kötü kokuları gidermek için kaşıklarınızı bir miktar sıcak su içine bir miktar Hidrojen Peroksit katarak bu karışımda temizleyebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında kullanılan tutamaçlar zaman zaman %3 lük Hidrojen Peroksitli su ile temizlenebilir. Apartmanlarda merdiven korkulukları Hidrojen Peroksitli su ile temizlenebilir. Asansörlerde düğmeler ve kapı kolları Hidrojen Peroksitli su ile temizlenebilir.